piątek, 22 lipca 2016

Bezglutenowe śniadanie


http://jemzdrowoikolorowo.blogspot.com/2016/07/bezglutenowe-sniadanie.html

Dieta bezglutenowa jest coraz lepiej znana wśród społeczeństwa jak i producentów żywności. Potrzeby osób nietolerujących glutenu spotykają się także z coraz większą aprobatą, bowiem rozumiemy, że utrzymanie tej specyficznej diety jest jedynym skutecznym lekarstwem i receptą na normalne życie dla bezglutenowców.


Można się zastanawiać jak zatem wygląda przeciętny posiłek, zwykłe śniadanie osoby na diecie bezglutenowej, skoro musi ona przestrzegać wielu rygorystycznych zasad i wystrzegać się produktów, w składzie których mogą znajdować się nawet śladowe ilości glutenu.

Jeszcze kilka lat wstecz, takie śniadanie czy jakikolwiek posiłek mógł faktycznie wzbudzać sensację, bowiem w sklepach codziennego użytku bardzo rzadko można było spotkać żywność ekologiczną czy produkty nie zawierające glutenu. Osoby chore na Celiakię musiały albo samodzielnie przygotowywać chleb bezglutenowy czy ograniczać swoje zakupu do konkretnego sklepu lub piekarni, w której przygotowywano bądź sprowadzano bezpieczne dla nich produkty.

Dziś sytuacja osób na diecie bezglutenowej jest zgoła inna, bowiem super i hipermarkety posiadają obecnie całe wydzielone działy z bezglutenową i ekologiczną żywnością, a na rynku cały czas pojawiają się nowe produkty spożywcze spełniające wszelkie niezbędne normy bezpieczeństwa.

W wielu piekarniach obok zwykłego chleba można dziś bez problemu znaleźć chleb i bułki bezglutenowe, które doskonale nadają się na zdrowe śniadanie. Tak naprawdę, obecnie śniadanie bezglutenowe coraz mniej różni się od śniadań osób zdrowych i nie reagujących alergicznie na białko glutenu. W sklepach dostępną są dżemy, sery a nawet wędliny bezglutenowe, korzystając z różnych rodzajów mąki bezglutenowej można bez problemu przygotować naleśniki bezglutenowe, schrupać skąpane w mleku płatki corn flakes bez glutenu, przegryźć krakersa czy biszkopty i de facto rozkoszować się pełnowartościowym śniadaniem, które będzie nie tylko pożywne ale i zdrowe oraz bezpieczne dla alergików.

Bogata oferta produktów nie zawierających glutenu, którą obecnie znaleźć można w niemal każdym dużym sklepie to niewątpliwie ukłon w stronę społeczeństwa borykającego się z tą nietypową chorobą. Jednak nie tylko bezglutenowcy wychodzą korzystnie na tej zmianie, bowiem zdrowe osoby mogą dzięki temu poszerzać swoje kulinarne horyzonty i eksperymentować ze smakami potraw, które od lat doskonale znają i uwielbiają lub poznawać całkiem nowe przepisy, które na stałe zagoszczą w domowym menu.

1 komentarz:

  1. Zdecydowanie się zgadzam - boom na bezglutenowe jedzenie zaowocował tym, że osoby chore na celiakie mają duży większy wybór :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie pozostawione komentarze. Motywuje mnie to do dalszego pisania :)