piątek, 13 marca 2015

Zalety stosowania oleju kokosowego


 Olej kokosowy w kuchni

Olej kokosy znany jest od wieków, a jego zalet jest wiele. Chociaż muszę zauważyć, że w moim otoczeniu niestety mało kto go stosuje w kuchni, a szkoda bo warto korzystać z możliwości jakie nam daje. Możemy go wykorzystać na wiele sposobów, ja używam go nie tylko w kuchni ale też w celach kosmetycznych. Zacznijmy jednak od zastosowania w kuchni i korzyści z tego płynących. Olejem kokosowym możemy zastąpić wszelkie tłuszcze, których używamy czyli olej, oliwę, masło, nadaje się on do smażenia, gotowania i pieczenia. Świetnie sprawdzi się dla osób, które starają spalić zbędny tłuszczyk, jest lekkostrawny i wspomaga odchudzanie. Dodatkowo poprawia funkcjonowanie naszego mózgu, działa też przeciwwrzodowo i podnosi poziom testosteronu oraz ogranicza rozrost prostaty.


 
Olej kokosowy w kosmetyce 

A jak możemy wykorzystać go w kosmetyce?  Po pierwsze zawiera on kwasy tłuszczowe, które wnikają w skórę i ją odżywiają, sprawdzi się dla osób, które mają problematyczną i suchą skórę. Ma on także działanie przeciwzapalnie i grzybobójcze, pomoże nam zwalczyć trądzik i inne krostki, czy uczulenia pojawiające się na naszej skórze. Warto mieć go w kuchni bo w razie problemów może nas uratować. 
Co sprawia, że jest tak wyjątkowy?

Jego skład, główną zaletą jest masa kwasów nienasyconych, wszystkie składniki są wysokiej jakości zdrowotnej.

zawiera nasycone kwasy tłuszczowe (ok. 80-90%):
50-60% kwas laurynowy C12
5-11% kwas kaprylowy C8 4-9% kwas kaprynowy C10
1,5-5% kwas stearynowy C18
15-20% kwas mirystynowy C14
7-12% kwas palmitynowy C16
1-1,5% kwas kapronowy C6
oraz nienasycone kwasy tłuszczowe:
4-10% kwas oleinowy C18
ok. 2% kwas linolowy C18
do 0,2% kwas linolenowy C18

2 komentarze:

  1. Olej kokosowy jest świetny, już kiedyś sporo się o nim naczytałam :) mam i używam już jakiś czas :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam olej kokosowy ! Dzisiaj kupiłam opakowanie i będę jutro smażyć omleta <3 a za jego kosmetycznym zastosowaniem średnio przepadam akurat :P

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie pozostawione komentarze. Motywuje mnie to do dalszego pisania :)